Dekoracja i funkcjonalność – koc w nowoczesnej przestrzeni

Dekoracja i funkcjonalność – koc w nowoczesnej przestrzeni

Dobry koc powinien nie tylko pięknie zdobić nasze wnętrze, ale również być praktyczny w użytkowaniu. Nie warto bowiem inwestować w produkty, które świetnie pasują do naszego wystroju, ale jednocześnie nie spełniają roli funkcjonalnej. Jaki koc spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Kiedy wybrać koc do naszego wnętrza?

Koc to dodatek do wystroju pomieszczenia, podobnie jak poduszki, narzuty czy zasłony. Tego typu elementy powinniśmy wybierać na samym końcu, aby mieć pewność, że będą one dobrze komponowały się z całym wnętrzem. Nie oznacza to, że dodatki są nieistotne przy wystroju pomieszczenia. Wręcz przeciwnie – to właściwie od nich w głównej mierze zależy cały klimat naszego wnętrza. Ich wybór powinien być więc starannie przemyślany.

Koc czy pled – co wybrać?

Niektórzy z nas używają zamiennie pojęć koc i pled, jednak z pewnością nie jest to to samo. To, czy wybierzemy koc czy pled, zależy od naszych osobistych preferencji. Pled z pewnością będzie nieco grubszy niż zwykły koc. Jeśli zatem lubimy, aby narzuta dawała trochę więcej ciepła, na przykład w najmroźniejsze, zimowe dni, warto zainwestować właśnie w pled. Zwykle pledy tworzone są z naturalnych materiałów, natomiast koce bardzo często również z syntetycznych. Najczęściej spotykamy się z pledami wykonanymi z bawełny lub z wełny. Pled idealnie odnajdzie się zarówno w przestrzeni nowoczesnej, jak i we wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym.

Koc bawełniany, wełniany czy polarowy?

Przy wyborze odpowiedniego koca powinniśmy kierować się nie tylko jego wyglądem, ale również jego jakością. Ta natomiast w głównej mierze zależy od tego, jaki nasz koc ma skład. Jednymi z najczęściej wybieranych są koce bawełniane, wełniane oraz polarowe. Dla miłośników ciepła i naturalnych materiałów polecane są najbardziej koce wełniane. Z wełny wykonuje się równie często pledy, które także cieszą się dużą popularnością. Wełniane koce są jednak dość szorstkie w dotyku, co niektórym osobom może bardzo przeszkadzać. Dla nich najlepszym wyborem będzie koc bawełniany. Poleca się go również osobom z problemami skórnymi, ponieważ bawełna właściwie nigdy nie uczula. Z tego powodu koc bawełniany będzie na przykład idealnym prezentem dla dziecka. Jednymi z najczęściej wybieranych są jednak koce polarowe. Są dość ciepłe, lekkie oraz łatwe do utrzymania w czystości, jednak pamiętajmy, że są to produkty syntetyczne – nie przepuszczają powietrza, nie chłoną wilgoci, a dodatkowo mogą uczulać.

Dom