Uzależnienie od komputera – nałóg XXI wieku

Żyjemy w czasach, w których dla wielu dzieci, jak i dorosłych jedyną formą rozrywki są gry komputerowe. Z pewnością wielu z was już nieraz słyszało o uzależnionych od narkotyków, alkoholu, hazardu. W takim społeczeństwie żyjemy – wszędzie o tym głośno. Czy jednak można uzależnić się od gier komputerowych? Oczywiście, że tak! Pewnie słyszeliście historię typu:

“Syn pobił matkę, bo wyłączyła mu komputer”

Dlaczego do takich czynów dochodzi? Czy dlatego, że owy syn został zaniedbany przez rodziców? Czy może dlatego, że był wyśmiewany, poniżany w szkole przez kolegów, a w grach szukał jakiejś pociechy, próbował uciec od problemów?

Uzależnienie od komputera
Uzależnienie od komputera

Kto wie. Pewne jest, że takie wydarzenia mają miejsce i trzeba to uświadomić społeczeństwu. Prawda jest taka, że społeczeństwo głupieje. Manipulacja słowna jest wszechobecna, ludzie nasypywani są tysiącami bezsensownych reklam, które “odcinają” ich od świata rzeczywistego, nie wiedzą po prostu, co się tak naprawdę dzieje. Powracając jednak do tematu przewodniego – odpowiedzieliśmy już sobie, czy możliwe jest uzależnienie od komputera. Teraz pytanie – czy macie świadomość tego, że na powszechnie zwane gry przeglądarkowe/online wydać można fortunę? Jestem pewien, że nie każdy o tym wie. Wytłumaczę wam zatem w jaki sposób.

Mianowicie, potencjalny gracz, aby uzyskać wyższy poziom musi poczekać trzydzieści minut. Jeśli jednak kupi Konto Premium, a do niego jakiś bonus – poczeka tylko dziesięć minut. Dalej – gdy kupi do tego jeszcze Super Punkty – poczeka tylko pięć minut. I tutaj możemy zaobserwować reakcję łańcuchową, czyli potocznie pewien ciąg zachowań. Gracz A nie ma Konta Premium (które rzecz jasna kosztuje realną gotówkę), więc musi dłużej czekać na jakiś tam poziom, natomiast Gracz B Konto Premium posiada i wyższy poziom “wskoczy” mu szybciej. Dzięki temu będzie “lepszy”, będzie wyżej w rankingu.

Z pewnością dla was wydaje się to głupie, jednak prawda jest taka, że dzisiejsza młodzież (a czasami nawet dorośli) na takie coś, że się tak wyrażę – “lecą” i w taki właśnie sposób tracą na grze fortunę.

Podsumowując – komputer dla niektórych może być kompenedium wiedzy, dla innych jednak, jeśli zostanie źle wykorzystany – będzie szeroko pojętym “złem”.

One comment

  1. Wcześniej krzyczano, że dzieciaki uzależnione są od telewizorów, teraz od komputerów. Zmienia się technologia i zmieniają się uzależnienia.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *