2024-04-20

Jak rozpoznać dzianinę?

Dzianiny i tkaniny uważane są za dwa główne rodzaje wyrobów włókienniczych. Do ich produkcji wykorzystuje się podobne typy włókien, takich jak wiskozowe, bawełniane, poliestrowe, wełniane, mieszane i inne. Ich skład może być podobny, jednak główna różnica tkwi w budowie, zastosowaniu i właściwościach materiału. Jak rozpoznać dzianinę?

Dzianina — właściwości i struktura

Dzianina powstaje na skutek formowania przędzy w formę oczek, przez co nic cechuje się dość dużym pofałdowaniem, nie jest tak bardzo naprężona jak w przypadku tkaniny, przez co może się rozciągnąć. Dzianina powstaje z pojedynczej nitki na szydełkarkach oraz z jednej lub kilku osnów na osnowarkach. Ten rodzaj materiału może być ażurowy, gładki, wzorzysty, jak i również fakturowany. Jego główną cechą, która oddziałuje na wygląd i właściwości jest stopień ścisłości, na który składa się splot dzianiny i długość nitki w oczku.

W związku z unikalnym procesem produkcji dzianina cechuje się dużą rozciągliwością i elastycznością w niemal wszystkich kierunkach. Zastosowanie techniki szydełkowania i falowania zapewnia jej przewiewność i miękkość. Wspomniana elastyczność uznawana jest za dużą zaletę dzianiny, gdyż wpływa on na komfort noszenia ubrań z niej wykonanych, jak i również na samo szycie. Wykroje pod dzianinę są przeważnie prostsze. W przeciwieństwie do tkanin nie jest konieczne wykonywanie takich zabiegów jak cięcia, czy zszywki, gdyż nawet w przypadku bardzo dopasowanych fasonów, materiał nie traci swojej elastyczności. Niestety ta właściwość ma również swoją wadę — wyroby z dzianiny bardzo łatwo się odkształcają, zazwyczaj w miejscach rozciąganych przy noszeniu (np. na wysokości łokci w swetrze lub łokci w spodniach). Oby dowiedzieć się więcej o właściwościach dzianin odwiedź stronę https://www.edentex.pl.

Jakie jest zastosowanie dzianin?

W związku ze swoją elastycznością i miękkością, jak i również wyglądem przypominającym wełnę, dzianiny świetnie sprawdzają się przede wszystkim w przemyśle odzieżowym. Głównie produkuje się z nich czapki, skarpety, szaliki i rękawiczki, a także pończochy, rajstopy, bluzki i swetry. Poza odzieżą, dzianiny chętnie wykorzystuje się do produkcji koców, poduszek oraz tkanin obiciowych.

Stosowanie coraz bardziej zaawansowanych technologii przyczynia się do rozszerzenia ofert wielu producentów o dzianiny, które cechują się innowacyjnymi właściwościami. Wśród nich można wyróżnić wodoodporność (przez co mają one bardzo uniwersalne zastosowanie) oraz antybakteryjne (dzięki użyciu specjalnej powłoki antybakteryjnej).

Rynek oferuje materiały dzianinowe w różnych fakturach, wzorach i gramaturach, dzięki czemu cechują się one bardzo uniwersalnym zastosowaniem.

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.