2024-05-23

Bezpieczna kabina prysznicowa dla seniora

siedzisko prysznicowe

Kąpiel seniora, który przecież z uwagi na wiek może być mocno schorowany, bywa dużym problemem dla rodziny. Z jednej strony bardzo ważne jest zachowanie higieny u takiej osoby, a z drugiej zapewnienie jej poczucia samodzielności i bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak przystosować prysznic dla seniora.

Prysznic bezpieczniejszy od wanny

Podczas kąpieli seniora zwykle to wejście i wyjście z wanny przez jej wysoki próg jest głównym ograniczeniem. Podczas korzystania z prysznica ten problem jest zdecydowanie mniejszy. Nawet mając stosunkowo głęboki brodzik, będzie on niższy niż standardowa wanna. Jeżeli planujemy w najbliższym czasie wymianę całej kabiny, to warto postawić możliwie płaskie rozwiązanie. Najwygodniejszy dla wielu będzie system walk-in, czyli brodzik na poziomie podłogi, który dodatkowo często nie ma nawet drzwi. Jedna ze ścian jej parawanem, a niczym nieosłonięte wejście znajduje się kawałek dalej. Niestety w wielu przypadkach, w starym budownictwie montaż odpływu liniowego w podłodze nie będzie możliwy, bo nie pozwoli na to konstrukcja stropu. Na szczęście dostępne są bardzo niskie brodziki, do których wejście nie jest trudniejsze niż pokonanie wielu progów spotykanych w życiu codziennym.

Siedzisko pod prysznic – wygoda i bezpieczeństwo

Siedzisko pod prysznic, to kolejna rzecz, którą koniecznie trzeba zapewnić seniorowi podczas kąpieli. Jeżeli nasza kabina jest wystarczająco duża możemy zdecydować się na wolnostojący taboret. Po pierwsze można go postawić w dowolnym miejscu kabiny. Po drugie, większość dobrych modeli ma regulację wysokości, więc nawet osoby z dużą różnicą wzrostu mogę z niego wygodnie korzystać. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, bo zajmuje więcej miejsca niż wersja na ścianę, a do tego jest mniej stabilne. Siedzisko pod prysznic montowane na ścianie to rozwiązanie, na które decydujemy się najczęściej. Zapewnia stabilność. Zajmuje mało miejsca. Zarówno rozłożone, jak i złożone wygląda estetycznie. Jest bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Z tej formy rezygnujemy najczęściej z powodu konieczności wiercenia w kafelkach, co bywa problematyczne zarówno przy samym montażu, jak i zmianie miejsca zawieszenia w przyszłości.

Kąpiel tylko w obecności innej osoby.

Nie chodzi tu o bezpośrednie towarzyszenie w łazience, ale o obecność kogoś innego w domu w tym czasie. Łazienka to częste miejsce wypadków. Podczas upadku można uderzyć głową, stracić przytomność, a na domiar złego wpaść głową do wody. Obecność kogoś w domu, to po prostu kwestia bezpieczeństwa i ewentualnego wezwania pomocy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.