2024-04-14

Jak rozplanować oświetlenie w sypialni?

lampy wiszące do sypialni

W sypialni powinien panować wyjątkowy nastrój relaksu oraz odpoczynku. Można go osiągnąć, dzięki właściwemu rozplanowaniu oświetlenia w całym pokoju. Przede wszystkim weź pod uwagę strefy funkcjonalne. Lampy wiszące do sypialni powinny być jednocześnie dostosowane do charakteru wnętrza oraz rozmiarów pokoju.

Planowanie oświetlenia w sypialni – na co należy zwracać uwagę?

Lampy wiszące do sypialni to doskonały wybór, który musi iść w parze z zamocowaniem kilku obwodów świetlnych. Każdy z nich ma swoje zadanie odpowiadające różnym porom dnia oraz nastrojom. Są one uwarunkowane strefami funkcjonalnymi, a dokładnie strefą łóżka, garderobą oraz umiejscowieniem toaletki. Stosuje się w nich różne natężenie światła oraz inne lampy, a ich właściwy dobór jest gwarancję komfortowego użytkowania.

Mimo iż łóżko służy do spania i wprowadza nas w atmosferę relaksu i odpoczynku, powinno być dobrze oświetlone, gdyż przed pójściem spać bardzo wielu z nas czyta książkę. Warto pomyśleć o lampach kierunkowych/punktowych wzbogaconych o intensywne  żarówki. Ich optymalna lokalizacja to 75 cm nad łóżkiem. Jeśli zamiast nich zdecydujemy się na klasyczne lampki stojące, umieszcza się je nie dalej niż 50 cm od poziomu łóżka. Jeszcze lepiej sprawdza się umieszczenie źródeł światła przy łóżku, wtedy spełniają one nie tylko funkcjonalną rolę, ale jednocześnie stanowią cenny dodatek do sypialni.

Jak oświetlić główną strefę?

Lampy wiszące do sypialni doskonale sprawdzą się w strefie z szafą. To punkt centralny pomieszczenia, dlatego intensywność oświetlenia powinna łączyć się z atrakcyjnym wyglądem. Takie zestawienie umożliwia stworzenie odpowiedniego klimatu. Dużą rolę odgrywają nie tylko same lampy, ale i żarówki. Powinny mieć ciepłą, delikatną barwę, dzięki czemu nie rażą intensywnymi promieniami tuż po przebudzeniu. Źle zaplanowane oświetlenie albo zbyt duża moc sprawiają, że od momentu przebudzenia nie czujemy się dobrze, pojawia się niepotrzebne napięcie, a nawet stres.

Lampy wiszące do sypialni mogą pojawić się także w strefie, gdzie znajduje się toaletka. To nie jedyna opcja, gdyż bardzo dobrze prezentują się także kinkiety umieszczone po obu stronach lustra (warto umieścić je na 110 cm od podłogi).

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.